Den svenska bostadsmarknaden har inte fungerat på många år. Svenska dagbladet skriver nu förtjänstfull i en serie artiklar om våra bristfälliga hyresvärdar. För naturligtvis så finns det människor som inte kan låta bli att utnyttja situationen.

Tidningen skriver om det norska börsbolaget Acta, som förra året sålde 11 100 hyresrätter runt om i landet till Första AP-fondens nybildade bostadsbolag Willhem.

Acta är troligen det mest kända exemplet på en stor fastighetsägare som har misskött sina hyreslägenheter i Sverige.
Sedan mögel och kackerlackor upptäcktes i många av Actabolaget Gröningens lägenheter i Herrgården i Rosengård i Malmö måste fastighetsägaren nu sänka hyrorna med 5,5 procent. Bakgrunden är enligt hovrättens beslut den dåliga skötseln av husen och fastigheternas ”mycket allvarliga och omfattande brister”.

Svd – Skandalvärd får kritik för miljardvinst

Tidningen Hem & Hyra har listat Sveriges värsta värdar, länk här.

Det är otroligt svårt för unga människor att skaffa sig sin första egna bostad i våra större städer. Finansmarknadsminister Peter Norman (M), tycker dock att ”Bostadskrisen ska varje enskild individ hitta en lösning på”. Se Rapport. 20:39 in i sändningen. Tillgänglig tom 27 jan.

Smaka på den karamellen ungdomar!

Ungefär hälften av landets kommuner uppger brist på bostäder som ungdomar efterfrågar – Boverket. Kommuner som uppger att det är brist på bostäder för ungdomar – Sthlms län. (Boverket – Karta – pdf-fil)

Aktuellt på andra bloggar:
Susanna Skarrie, Hem & Hyra – Värdarna gör mig mörkrädd
Barbro Engman, Hyresgästföreningen – ”Bostadskrisen ska varje enskild individ hitta en lösning på.”

Supemiljöbloggen – Kartläggning: Anders Borg bromskloss i miljöpolitiken
Ett hjärta rött – Skriv på mot de omänskliga utförsäkringarna!
Marika Lindgren Åsbrink, Storstad – Om faran med fel föräldrar

Media:
Svd – Het debatt om “slumvärdarna”.
Svd – “Vi bor sämre än djur här”

AB – Faran med fel föräldrar.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , eller annat intressant. Läs även NetRoots ….